Začnite blogovať
Načítavam ...
0
°C
Saturday 22. October 2016
foto na clanok
Domov a zahraničie

Každý človek má svojho anjela strážneho.A deti z Kambodže majú archanjela Vladimíra.

Napísal Peter Cvik - 21.01.2015

0 3024

Detské domovy House of family v Phnom Penhe a Sihanoukville boli našou poslednou a zároveň najdlhšou  zastávkou na našom vietnamsko-kambodžskom putovaní.Ak sa vraví, že najlepšie býva na koniec, v tomto prípade to platí milión násobne.

Predstavte si skupinu 15 dospelých ľudí, ktorí slzia, keď sme tam prichádzali a ktorí plačú, keď sme sa s deťmi posledný deň lúčili.

Keď som vravel detičkám v Sihanoukville deň pred našim odchodom, že zajtra pri lúčení bude plač zakázaný, všetky vehementne sľubovali, že tomu tak bude.Keď sme sa prišli rozlúčiť, prví sme sľub porušili my dospeláci, aby sa vzápätí pridali deti…128 detí, žijúcich v týchto dvoch domovoch, sa narodilo so strašnou chorobou HIV, sú úplné siroty, mnohé z nich nemajú ani jediného, čo len vzdialeného príbuzného.

Ale majú svojho Vicheta, Setu, Srey Mon, Srey Touch a ďalších obetavcov, ktorí žijú s nimi 24hodín denne, 7 dní v týždni, 12 mesiacov v roku.Ale aj našich slovenských obetavcov Zuzku, Martinu,Lindu, či predtým Zuzku Dudovú, Majku a Lukáša Holešových a mnohých, mnohých ďalších, ktorých mená nepoznám.

Napriek tomu, že som veriaci, až v Kambodži som zistil, že archanjel sa nemusí nevyhnutne volať Gabriel.Ten slovensko-kambodžský má meno Vladimír. Vladimír Krčméry.Profesor Vladimír Krčméry založil vo svete viacero takýchto domovov pre siroty a chorobami postihnuté deti.Ja skutočne neviem slovami vyjadriť obdiv tomuto človeku.

Neviem !

Vladimír Krčméry nie je človek, ale ČLOVEK ! Tento muž môže s čistým svedomím povedať : Zachránil som životy tisícom detí. To môže povedať bez najmenšej nadsádzky, môže to povedať nie obrazne, pretože to nie je žiadny básnický obraz, to je skutočnosť !

Predstavte si smrteľným vírusom nainfikované  dievčatko, ktoré žije samo dva roky na smetisku, ako Sok Lin.A zrazu sa zjaví archanjel Vladimír a vytrhne ho z pazúrov bosorky Smrti.A takýchto Sok Lin sú vďaka nemu nažive tisícky.A vďaka liečbe, ktorú im so svojimi obetavcami zabezpečil, sú dnes prví z nich študentami stredných, či dokonca vysokých škôl!

Kambodža je nádherná krajina so skvelými ľuďmi a prekrásnymi deťmi.Bohužiaľ, drvivá väčšina z nich nemôže navštevovať školu, lebo od mala musia pomáhať so zarábaním na živobytie pre rodinu.Zbierajú plastové fľaše, prázdne plechovky, pomáhajú na stavbách…V Kambodži nie je nič nezvyčajné, že celá rodina pracuje na stavbe hotelov, či domov.Na stavbe spávajú, na stavbe sa stravujú.Keď ju dokončia, ide sa ďalej…Deti z House of family mali vo svojom obrovskom nešťastí kúsoček šťastia a nádeje.To šťastie sa volá archanjel Vladimír, nádej sa volá život.

Teraz sedíme na letisku v Bangkoku a čakáme na lietadlo do Európy.Pred odletom z Phnom Penhu sme sa všetci tvárili, že sa už tešíme domov.V jednej chvíli niekto utrúsil : Do kelu, ja by som sa tuším za tými deťmi najradšej vrátil.Hlasovať o takejto možnosti sme nedali.Výsledok by bol totiž úplne jednoznačný.A vy si tipnite, aký?

P.S. Stále vám dlhujem fotografie, ale to napravím hneď po príchode domov.Stiahnuť fotky mi proste pre slabý signál wifi nejde.Ale aspoň táto jedna profilová sa podarila.

pošli na vybrali.sme.sk